wtorek, 31 maja 2016

Wrocław - "Europa na widelcu"


Czy mieliście kiedykolwiek sytuację, że poszliście do restauracji i widząc w menu ciekawe, nietypowe potrawy, których nigdy jeszcze nie próbowaliście, rezygnowaliście z ich zamówienia tylko i wyłącznie z obawy przed zapłaceniem słono za coś, co ostatecznie może Wam nie smakować? Ja ten dylemat przeżywam dość często i niestety zazwyczaj dokonuję wtedy bezpiecznego wyboru, pozostając w sferze smaków i dań które znam. Na szczęście Wrocław postanowił takim jak ja troszkę ułatwić życie. Dzisiejszy post poświęcam mojej ulubionej imprezie organizowanej w stolicy Dolnego Śląska - "Europie na widelcu".

Jedliście kiedyś żabie udka, ślimaki, mussakę czy też lody piwne? No to teraz wyobraźcie sobie, że każdą z tych potraw można było degustować podczas którejś z poprzednich edycji "Europy na widelcu". A co powiecie na to, że aby móc poznać ich smak wystarczyło zapłacić jedynie 5 złotych za porcję? To chyba rozsądna cena... Nieprawdaż? Zwłaszcza gdy zbierze się większą grupę znajomych i wspólnymi siłami wypróbuje, za cenę jednego obiadu w restauracji na Rynku, jak największą ilość potraw. Dla nas Małków obecność na tym niesamowitym festiwalu smaków stała się już tradycją. Z czasem zaczęliśmy wciągać w ten rytuał coraz więcej osób, dzięki czemu mamy okazję by się spotkać i miło spędzić popołudnie, delektując się przy tym pysznym jedzeniem.

"Europa na widelcu" Edycja 2015 - Zmagania Oli z fondue
"Europa na widelcu" odbywa się co roku na początku czerwca. Impreza zazwyczaj trwa dwa dni podczas których mamy okazję degustować i zakupić produkty, alkohole oraz tradycyjne potrawy z całego Starego Kontynentu. Spacerując wokół straganów rozstawionych na wrocławskim Rynku można wypić chociażby naszą ulubioną oranżadę estragonową z Gruzji lub zjeść tradycyjny węgierski langosz. Nie brakuje także wędlin, serów czy słodyczy z różnych regionów Europy. Wybór jest naprawdę ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie.
 
"Europa na widelcu" Edycja 2014
Punktem kulminacyjnym całego wydarzenia jest wspólne biesiadowanie przy tradycyjnych daniach pochodzących z różnych regionów lub państw. W 2012 roku byli to na przykład uczestnicy Euro, a w tym spróbujemy potraw miast, które dostąpiły zaszczytu bycia Europejską Stolicą Kultury. Jedzenie, którego będziecie mieli okazję skosztować zostanie jak co roku przygotowane przez wrocławskie restauracje specjalizujące się w kuchniach poszczególnych regionów oraz uczniów szkoły gastronomicznej z naszego miasta. Należy tu także wspomnieć, że cały dochód z biesiady jest przeznaczany właśnie na wsparcie tejże szkoły, a więc poprzez swoje uczestnictwo wspieramy dodatkowo szkolenie młodych kucharzy. Całość biesiady zostanie jak co roku okraszona ciekawymi komentarzami i opowieściami znanych osobistości ze świata kulinariów z Robertem Makłowiczem na czele.

Tegoroczna "Europa na widelcu" rozpocznie się w piątek 3 czerwca. Biesiada zaś odbędzie się w sobotę (początek od mniej więcej godziny 12:45). Aby wziąć w niej udział należy w kasach rozmieszczonych na Rynku zakupić cegiełki, które następnie przy stanowiskach z nazwami poszczególnych miast wymieniamy na potrawy. Cena jednego kuponu w poprzednich latach wynosiła 5 złotych. Biesiada trwa do wyczerpania się zapasów. Wchodząc na poniższy link znajdziecie tegoroczne menu i program imprezy.

http://enw.smakiwroclawia.pl/europa-na-widelcu-2016/

1 komentarz: