Wszystko co warto wiedzieć o punktach widokowych we Wrocławiu.


Będąc we Wrocławiu, czy to na weekend, czy też na dłużej, zdecydowanie nie można narzekać na brak atrakcji oraz miejsc wręcz wymarzonych do odbycia niezapomnianych spacerów. Wspomnimy tu jedynie absolutną klasykę, czyli Rynek, Ostrów Tumski, Dzielnicę Czterech Świątyń, ZOO, czy też w końcu nasz ulubiony Park Szczytnicki wraz ze znajdującym się w nim pięknym Ogrodem Japońskim (zobacz relację link). Moglibyśmy o nich wszystkich napisać dziesiątki postów, a tematów na bloga i tak by nam nie zabrakło. Tym razem jednak chcemy zaproponować coś zgoła odmiennego. Postanowiliśmy wznieść się ponad dachy miasta i pokazać Wam punkty widokowe stolicy Dolnego Śląska. Już teraz gorąco zachęcamy do odwiedzenia każdego z nich.
Ostrów Tumski we Wrocławiu. Widok z wieży Katedry
Ostrów Tumski z wieży Katedry

Punkt widokowy Sky Tower

Sky Tower
Sky Tower
Sky Tower to obecnie chyba najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście, a przy tym jeden z najwyższych wieżowców w Polsce. Jego budowa od początku budziła spore kontrowersje wśród mieszkańców, a kiedy już powstał wrocławianie nieco ironicznie zaczęli nazywać go "wielkim fallusem", ze względu na jednoznacznie kojarzącą się bryłę. Niemniej Sky Towerowi trzeba również oddać, że po pierwsze robi wrażenie, a po drugie widać go na długo przed tym, zanim w ogóle dotrze się do rogatek Wrocławia. Z takiego miejsca po prostu musi być piękny widok na całą okolicę dolnośląskiej stolicy. Zapewniamy, iż faktycznie tak jest, ale oczywiście pod jednym warunkiem: koniecznie wybierzcie na odwiedziny dzień z dobrą przejrzystością powietrza. My niestety o tym zapomnieliśmy, przez co wróciliśmy trochę niepocieszeni. Po prostu przekonaliśmy się na własne oczy jak wygląda w mieście smog. Mimo słonecznej pogody wszystko zasnute było ołowianą mgłą.
Punkt widokowy Sky Tower we Wrocławiu
W Sky Towerze widoki podziwia się przez panoramiczne okna.
Taras widokowy Sky Tower zlokalizowany jest na 49 piętrze wieżowca, około 200 metrów nad ziemią. Wyżej położonego w kraju nie znajdziecie. Wjazd na niego odbywa się super szybką windą. Trwa to dosłownie chwilę, ale potrafi nieźle zatkać uszy ze względu na różnicę ciśnień. Dlatego już na wstępie, zwłaszcza dzieciom, radzimy jechać z otwartymi ustami i przełykać często ślinę, co pozwala skutecznie uniknąć tego nieprzyjemnego odczucia. Na szczęście jest to jedyna niedogodność, jaka może Was w tym miejscu spotkać, a nagrodą są spektakularne panoramy. Przy dobrej widoczności bez problemu dostrzeżecie chociażby Śnieżkę, nie mówiąc już o takiej oczywistości jak Masyw Ślęży.
Sky Tower
Sylwetka Sky Towera zdecydowanie góruje nad Wrocławiem
A teraz słów kilka o samym punkcie widokowym Sky Tower. Naszym zdaniem jego największą zaletą jest fakt, iż na górze nigdy nie jest tłoczno i nie trzeba się przepychać pomiędzy innymi odwiedzającymi, aby zrobić zdjęcia lub po prostu kontemplować pejzaże. Ilość osób, które jednocześnie przebywają na tarasie jest bowiem ograniczona liczbą sprzedawanych na konkretną porę biletów. Wjazdy odbywają się co pół godziny, a pobyt trwa około 15 minut, co naszym zdaniem jest w zupełności wystarczającym czasem.
Sky Tower
Limitowane bilety i duża przestrzeń tarasu sprawiają, że na górze nie jest tłoczno.
Co tu dużo mówić, obraz Wrocławia i okolic widziany z poziomu 49 piętra jest imponujący, a dzięki zastosowaniu panoramicznych okien sięgających od podłogi do sufitu, w pełni mogą się nim rozkoszować zarówno małe dzieci, jak i osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Pochwała należy się także za tablice z zaznaczeniem najważniejszych obiektów w mieście. To zdecydowanie ułatwia podziwianie Wrocławia z lotu ptaka, zwłaszcza osobom przyjezdnym. Z kolei największe minusy Sky Towera to konieczność cykania fotek przez szybę (na szczęście filtry w aparacie potrafią to załatwić) oraz brak widoku 360°, co akurat podyktowane jest konstrukcją samego budynku.
Godziny otwarcia: 
czynne codziennie, również w święta ustawowe
pn-czw 09:00 - 20:30; pt-sb 09:00 - 21:30; nd 10:00 - 21:30
kasa czynna na 15 minut przed otwarciem
Ceny biletu: normalny - 18 PLN, ulgowy - 12 PLN, dzieci do lat 3 - free

Wieża Katedry św. Jana Chrzciciela

Katedra św. Jana Chrzciciela (widok z Bulwaru Dunikowskiego)
Katedra św. Jana Chrzciciela (widok z Bulwaru Dunikowskiego)
Taras zlokalizowany na wieży Katedry pw. św. Jana Chrzciciela to najbardziej oblegany ze wszystkich pięciu punktów widokowych Wrocławia. Jest też, poza zwiedzaniem samej Katedry, jedną z najważniejszych atrakcji Ostrowa Tumskiego, który z wysokości prezentuje się równie spektakularnie, co z poziomu zabytkowych uliczek. Zresztą nie tylko on, bo doskonale stąd widać również nadodrzańskie bulwary (Kaczyńskich, Dunikowskiego, Włostowica), Halę Targową, gmach Urzędu Wojewódzkiego, mosty Grunwaldzki i Pokoju, Ogród Botaniczny, a nawet słynne osiedle Manhattan, które po niedawnym odświeżeniu, z daleka, aż kłuje w oczy swoją bielą.
Mosty Grunwaldzki i Pokoju oraz Urząd Wojewódzki (widok z wieży Katedry)
Bulwar Piotra Włostowica na Wyspie Piasek (widok z wieży Katedry)
Obie katedralne wieże mają po 97 metrów wysokości, przy czym każdą z nich wieńczy ustawiony w 1991 roku 37-metrowy hełm. Taras z kolei zlokalizowany jest mniej więcej na wysokości 60 metrów, co pozwala bez jakichkolwiek przeszkód podziwiać z lotu ptaka panoramę Wrocławia. Na górę, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Sky Towera, wjeżdża się windą. Niestety nie jest ona ani tak pojemna, ani tak szybka, przez co często trzeba swoje odczekać w kolejce, by móc z niej skorzystać. A bywa tu naprawdę tłoczno, zwłaszcza w szczycie sezonu. Poza tym do windy trzeba jeszcze kawałek podejść po schodach, co może znacznie utrudniać lub wręcz wykluczać odwiedziny osobom z ograniczeniami ruchowymi.
Katedra św. Jana Chrzciciela
Katedra wieczorową porą. Taras widokowy mieści się na wieży po lewej stronie.
http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/index.php/zwiedzanie.html 
Godziny otwarcia: różnią się w zależności od miesiąca oraz dnia tygodnia. 
Najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie
nie wolno zwiedzać w trakcie nabożeństw
Cena biletu jest uzależniona od tego co chcecie zwiedzić:
taras widokowy: 7 PLN, kaplice barokowe: 5 PLN, łączony: 10 PLN

Wieża Matematyczna gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego

Wieża Matematyczna
W pierwotnym projekcie gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego przewidziane były aż 3 wieże. Jezuitom, którzy go budowali, funduszy starczyło tylko na jedną, za to wyjątkowo ładną. Wieża Matematyczna, bo o niej właśnie mowa, pod względem urody zdecydowanie wyróżnia się in plus na tle pozostałych wrocławskich punktów widokowych. Zdobią ją cztery rzeźby autorstwa Franza Mangoldta z 1733 roku symbolizujące fakultety działającej tu uczelni, czyli Teologię, Prawo, Medycynę i Filozofię, na szczyt zaś prowadzą okazałe Schody Cesarskie, a to jeszcze nie koniec atrakcji. Dawniej we wnętrzach wieży mieściło się bowiem obserwatorium astronomiczne. Jego ślady widoczne są do dziś w postaci linii południkowej wyraźnie zaznaczonej w podłodze, a upamiętnia je niewielka, tematyczna ekspozycja.
Wieża Matematyczna
Z tarasu Wieży Matematycznej dobrze widać między innymi Wyspę Słodową
Panorama miasta z Wieży Matematycznej
Dachy miasta z Wieży Matematycznej
Efektowne zwieńczenie hełmu Wieży Matematycznej
Kunsztowny wiatrołap stanowi efektowne zwieńczenie hełmu Wieży Matematycznej
Taras na Wieży Matematycznej zlokalizowany jest na wysokości 42 metrów. To najniżej położony z punktów widokowych w stolicy Dolnego Śląska. Zapewniamy jednak, że i stąd świetnie ogląda się panoramę miasta, zwłaszcza jej nadodrzańską część, w tym Wyspę Słodową. Ponadto radzimy, aby nie poprzestawać jedynie na wieży i rozszerzyć wizytę o inne atrakcje Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli dwie zachwycające, barokowe sale: Aulę Leopoldina oraz Oratorium Marianum, a także, nie będący już częścią muzeum, ale równie piękny Kościół pw. Imienia Jezus, w którym podziw budzą między innymi bogate polichromie autorstwa Johanna Michaela Rottmayera von Rosenbrunn - nadwornego malarza cesarza austro-węgierskiego.
Uniwersytet Wrocławski z iluminacją (z Wyspy Słodowej)
Uniwersytet Wrocławski
Godziny otwarcia:
październik - kwiecień: pn-wt, czw-nd od 10:00 do 16:00
maj - wrzesień: pn, wt, czw, pt od 10:00 do 17:00; sb-nd od 10:00 do 18:00
muzeum nieczynne w środy i święta ustawowe
Cena biletu jest uzależniona od tego co chcecie zwiedzić:
2 sale - 12 PLN, 3 sale - 13 PLN, 4 sale - 14 PLN

Wieża Bazyliki św. Elżbiety (Kościoła Garnizonowego)

Bazylika św. Elżbiety (widok z Mostka Pokutnic)
Bazylika św. Elżbiety (widok z Mostka Pokutnic)
Wspinając się na taras widokowy znajdujący się na 75 metrze wieży Bazyliki św. Elżbiety (sama wieża z hełmem ma 92 metry) można się naprawdę nieźle zmęczyć. Do pokonania jest bowiem ponad 300 stopni po krętych i dość ciasnych schodach. Gra jednak jest zdecydowanie warta świeczki, ponieważ z góry rozciąga się przepiękna panorama Wrocławia i nie tylko. Przy dobrej pogodzie wprawne oko bez problemu rozpozna nawet Sudety. Jednocześnie możecie być pewni, że z żadnego innego punktu w mieście (dostępnego publicznie) nie ma lepszego widoku na Rynek oraz jego okolice. Przekonajcie się sami jak inaczej wyglądają z tej perspektywy chociażby kamieniczki Jaś i Małgosia.
Rynek (widok z wieży Bazyliki św. Elżbiety)
Rynek (widok z wieży Bazyliki św. Elżbiety)
Kamieniczki Jaś i Małgosia (widok z wieży Bazyliki św. Elżbiety)
Kamieniczki Jaś i Małgosia (widok z wieży Bazyliki św. Elżbiety)
A swoją drogą, wiedzieliście że Jaś i Małgosia są niejako pamiątką po cmentarzu, który w średniowieczu mieścił się tuż obok kościoła? Tak, tak... dokładnie pomiędzy tymi uroczymi domkami, zamieszkiwanymi dawniej przez altarystów (duchownych zajmujących się opieką nad poszczególnymi ołtarzami świątyni) ulokowane były wrota prowadzące do tejże nekropolii. Wejście zachowało się zresztą do dziś, a o jego pierwotnej funkcji dobitnie przypomina łacińska sentencja "Śmierć bramą życia", którą podtrzymują w swoich dłoniach dwa aniołki stojące na jego zwieńczeniu.
Kamieniczki Jaś i Małgosia
Łacińska sentencja "Śmierć bramą życia"
Łacińska sentencja "Śmierć bramą życia" pomiędzy kamieniczkami Jasiem i Małgosią
Wróćmy jeszcze jednak do samej Bazyliki św. Elżbiety, potocznie zwanej przez mieszkańców Kościołem Garnizonowym, gdyż opiekuje się nią wojsko. Ją również warto, a nawet trzeba zwiedzić. To jedna z naszych ulubionych wrocławskich świątyń, absolutny top 3. Wstępujemy do niej co jakiś czas i za każdym razem zaskakuje nas czymś nowym. Wciąż bowiem trwa w niej renowacja po wielkim pożarze, który miał miejsce w 1976 roku. Swój dawny blask konsekwentnie odzyskują kolejce kaplice, ołtarze, epitafia, a nawet cała fasada. W ostatniej dekadzie prace znacząco przyspieszyły. Już się nie możemy doczekać efektu finalnego, zwłaszcza że przysłowiową wisienką na torcie mają być wiernie odtworzone organy autorstwa Michaela Englera, niegdyś słynące z przepięknego brzmienia i zachwycające każdego swoją urodą. Umowa na ich ponowne wykonanie została już podpisana.
Bazylika św. Elżbiety
Bazylika św. Elżbiety
Wieża Bazyliki św. Elżbiety (widok z Rynku)
Punkt widokowy na wieży czynny jest od kwietnia do października.
Nieczynne podczas burzy lub opadów deszczu
Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 19:00 
Cena biletu na wieżę: 5 PLN

Mostek Pokutnic (Kościół św. Marii Magdaleny)

Mostek Pokutnic
Mostek Pokutnic
Znana wrocławska legenda mówi, że na Mostku Pokutnic (Czarownic) dawniej można było dostrzec dusze panien, które zamiast się ustatkować i być przykładnymi żonami oraz gospodyniami, wolały pędzić rozwiązłe i beztroskie życie. Takie oto ostrzeżenie dla średniowiecznych niewiast miały ich matki, w czasach gdy nie było jeszcze tv ani prasy, nie wspominając nawet o Internecie. My tam w duchy nie wierzymy, ale za to chętnie na ten niezwykły punkt widokowy się wspinamy. To znaczy gwoli ścisłości Michał się wspina, bo dla Oli i jej lęku wysokości, jeden raz w zupełności wystarczył. Śmiejcie się, śmiejcie. Zobaczymy czy Wam się nogi nie zatrzęsą, jak już znajdziecie się na górze i uświadomicie sobie, że od bezpiecznej ziemi dzieli Was 45 metrów.
Panorama z Mostka Pokutnic we Wrocławiu
Dwie wieże. Po lewej Ratusz, a po prawej Bazylika św. Elżbiety
Aby dostać się na Mostek Pokutnic, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Kościoła Garnizonowego, trzeba się trochę powspinać, bo windy niestety nie ma. Do pokonania jest 247 stopni i samo w sobie nie byłoby to jakimś wielkim problemem, gdyby nie fakt, że spora część drogi przebiega po metalowych, ażurowych schodach, przez które doskonale widać, co znajduje się kilka poziomów niżej. Jednych to kompletnie nie wzruszy, a innych wręcz sparaliżuje. Trud i walkę z własnymi słabościami wynagradzają za to widoki na praktycznie całą wrocławską Starówkę. Nam najbardziej do gustu przypadł dach DH Feniks i jego spatynowane, zdobne zwieńczenia, które świetnie kontrastują z intensywną czerwienią dachówek. Zresztą zobaczcie sami.
Dach DH Feniks (widok z Mosta Pokutnic)
Dach DH Feniks (widok z Mostka Pokutnic)
Mostek Pokutnic we Wrocławiu
Mostek Pokutnic czynny jest cały rok, nawet w zimie
http://www.katedramm.pl/mostek-pokutnic/
Punkt widokowy na wieży czynny jest cały rok.
Godziny otwarcia: sezon letni od 10:00 do 20:00; sezon zimowy od 10:00 do 18:00
Cena biletu na Mostek Pokutnic: 5 PLN

Mostek Pokutnic był już ostatnią propozycją w naszym zestawieniu. Mamy nadzieję, że nabraliście ochoty na wizytę w pięknym Wrocławiu i spojrzenie na to miasto z lotu ptaka. To naprawdę ciekawa alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania dolnośląskiej stolicy. A być może ktoś z Was pokusi się o zdobycie całej Korony Wrocławia i odwiedzi wszystkie pięć opisanych tu miejsc? My ze swojej strony zdecydowanie polecamy.

Komentarze

Prześlij komentarz