W kolejnym naszym spacerze po Budapeszcie musimy oddalić się od centrum miasta w kierunku budzińskich wzgórz. To tam mieści się nasz c...

3 Comments

W kolejnym naszym spacerze po Budapeszcie musimy oddalić się od centrum miasta w kierunku budzińskich wzgórz. To tam mieści się nasz cel wycieczki - Góra Jana, czyli najwyższe wzniesienie w stolicy Węgier. Rozciąga się z niego wspaniały widok na cały Budapeszt i rozległe okolice wokół, a na samym szczycie mamy możliwość skorzystania z bezpłatnej wieży widokowej. Opisywany przez nas spacer będzie wyjątkowy, gdyż pokaże jak szeroki wachlarz atrakcji oferuje to miasto.

Naszą podróż rozpoczynamy na stacji Varosmajor czyli początkowym przystanku kolei zębatej. Dotrzeć do niej można korzystając z czerwonej linii metra M2 (do stacji Plac Moskiewski - Moszkva Ter) i dalej jednym z kilku autobusów lub tramwai. Kolej zębata to uruchomiony w 1874 roku pociąg mający za zadanie pokonywać duże różnice wzniesień. Jego cechą charakterystyczną jest dodatkowa środkowa, zębata szyna, która zapobiega osunięciu się pojazdu. Możemy nią podróżować w ramach biletu komunikacji miejskiej.

Budapeszt - Kolej zębata
Koleją zębatą podróżujemy do ostatniego przystanku czyli Szechenyi-Hegy, gdzie znajduje się początkowa stacja naszej pierwszej atrakcji w tym dniu - Kolei Dziecięcej. Swoją nazwę wzięła ona od tego, że jest obsługiwana przez dzieci, dla których jest to nagroda za dobre wyniki w nauce. Taki kurs trwa cztery miesiące i pozwala im nauczyć się kolejarskiego fachu w praktyce. Nastolatki pełnią tutaj różne funkcje od konduktora po zawiadowcę, a nawet sprzedawcę biletów w kasie dworcowej. Sama trasa Kolejki Dziecięcej jest bardzo malownicza i prowadzi przez najpiękniejsze zakątki wzgórz budzińskich, umożliwiając w wielu miejscach podziwianie naprawdę ładnych widoków. Więcej informacji na temat tej atrakcji, w tym także rozkłady jazdy można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.gyermekvasut.hu/


Budapeszt - Kolej Dziecięca
Budapeszt - Kolej Dziecięca
Stacja, na której musimy wysiąść by kontynuować spacer w kierunku Góry Jana nazywa się Janos-Hegy. Od dworca czeka nas około 20 minutowa wędrówka w kierunku szczytu. Tak, jak to góry mają w zwyczaju i tym razem można się troszkę spocić, jeżeli ktoś nie ma kondycji. Mimo wszystko warto włożyć wysiłek we wspinaczkę, gdyż panorama Budapesztu i okolic, którą będziemy podziwiać jest wspaniała.

Budapeszt - Wieża Elżbiety
Na szczycie Góry Jana znajduje się wieża widokowa zwana wieżą Elżbiety na cześć uwielbianej przez Węgrów księżnej Sissi (Elżbiety Bawarskiej), która wizytowała w tym miejscu w 1882 roku. Ma ona 23,5 metra wysokości, a widoczność z niej sięga nawet 80 kilometrów. Budapesztańczycy twierdzą, że przy sprzyjających warunkach pogodowych jest możliwość zobaczenia z tego miejsca zarysów Tatr. Czy to prawda - nie wiem, ale mogę potwierdzić, że Budapeszt prezentuje się z niej bardzo pięknie.

Budapeszt - Wyciąg krzesełkowy na Górę Jana

Najlepszym sposobem na dostanie się z Góry Jana z powrotem do Budapesztu jest skorzystanie z wyciągu krzesełkowego, którego górna stacja znajduje się praktycznie przy samej wieży widokowej. Cena takiego przejazdu wynosi 500 HUF. Wyciąg działa w dni robocze w godzinach 9:00-15:00, a w sobotę, niedzielę i święta 9:00-17:00. Poza niewątpliwą atrakcją przejazdu wyciągiem krzesełkowym mamy okazję przez dłuższą część trasy podziwiać w dalszym ciągu piękną panoramę stolicy Węgier. Przy dolnej stacji zlokalizowany jest przystanek autobusowy, który pozwoli dostać się nam do ścisłego centrum miasta.

Nasz spacer zakończymy wizytą w jeszcze jednym miejscu, które niewątpliwie jest związane ściśle z historią Budy. Odwiedzimy grobowiec derwisza (świątobliwego męża) Gul Baby przypominający nam o wielu latach obecności na tych terenach Turków. Gul Baba, według legendy, zmarł w Budapeszcie podczas odprawiania nabożeństwa dziękczynnego za zdobycie miasta. Jako, że był bardzo szanowany nawet przez samego sułtana postanowiono go upamiętnić i postawić mu piękną kaplicę grobową wraz z ogrodem różanym, którą można podziwiać do dnia dzisiejszego.

Budapeszt -Grobowiec Gul Baby
Budapeszt -Grobowiec Gul Baby


You may also like

3 komentarze:

 1. Czy ten sam vonaljegy,który kupuję w automacie za 350ft na stacji metra działa też a autobusy i inne pojazdy?Jeśli tak-na które dokładnie?Być może lepiej dać 1650HUF za dzienny ale nie chcę dowiedzieć się nagle w autobusie od kontrolera BKV że mam np. zły bilet i placę mandat..Jeśli możesz napisać mi informację na mail: cheswaw@gmail.com zrób to,jeśli nie możesz to tutaj w komentarzu chociaż.pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę lat już minęło od naszego wyjazdu do Budapesztu więc wszystko mogło się do tego czasu pozmieniać. My korzystaliśmy z karty tygodniowej (chyba 4000 HUF), która uprawniała do podróży zarówno autobusami, tramwajami, trolejbusami jak i metrem, a także na koleją zębatą. Kupiliśmy ją na dworcu Keleti zaraz po przybyciu do miasta. Kolej dziecięca była dodatkowo płatna. Nie wiem jak jest z koleją podmiejską, bo jakoś się nie złożyło, żebyśmy musieli z niej korzystać. Na moment naszego wyjazdu wszystkie bilety od jednorazowego po tygodniowy obowiązywały do pierwszej stacji poza granicami Budapesztu, później trzeba było mieć bilety podmiejskie. Co do biletów jednorazowych to nie chcemy wprowadzać w błąd - po prostu nie musieliśmy z nich korzystać. Odsyłam jednak do oficjalnej strony komunikacji, dostępnej w języku angielskim. Tu masz informacje o bilecie za 350HUF http://www.bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices/single-ticket/ Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W uzupełnieniu tu jeszcze link z informacjami o bilecie 24-godzinnym http://www.bkk.hu/en/budapest-24-hour-travel-card/

   Usuń