In *Chorwacja" Chorwacja Dalmacja Europa Katedra św. Jakuba kościół św. Barbary Szybenik Twierdza św. Anny ulica Mięsna

Chorwacja - Szybenik >>

Jeżeli mielibyśmy szukać słowiańskich korzeni w Dalmacji lub ogólnie rzec biorąc na chorwackim wybrzeżu Adriatyku to koniecznie powinniśmy wybrać się do Szybeniku. To położone przy ujściu rzeki Krka miasto, w odróżnieniu  od wszystkich innych w regionie, zostało założone właśnie przez Chorwatów i stanowi kolebkę ich państwowości. Pierwsze wzmianki o miejscowości o nazwie Szybenik pojawiają się już w 1066 roku za sprawą ówczesnego króla Piotra Krzesimira IV, lecz prawa miejskie uzyskała ona dopiero w 1298. Tak jak burzliwe były losy całego Półwyspu Bałkańskiego tak i historia tego miasta przez wieki istnienia zapisała się wieloma ważnymi wydarzeniami. Nie dość powiedzieć, iż przez lata swego istnienia zdobywali ją Wenecjanie, próbowało zdobyć Imperium Osmańskie, rządziła nim monarchia Habsburgów, to jeszcze na koniec Szybenik ucierpiał zarówno podczas II Wojny Światowej stając się celem ataków alianckich, jak i w ostatniej wojnie bałkańskiej z lat 90 XX wieku, kiedy to było targetem dla armii jugosłowiańskiej. Na szczęście miasto za każdym razem podnosiło się i stawało coraz mocniejsze w myśl zasady "Co cię nie zabije, to cię wzmocni".


Nasz spacer po mieście rozpoczynamy od nadbrzeża, gdzie stworzono nadmorską promenadę. Rozciąga się z niej fantastyczny widok na panoramę Szybeniku, w której zdecydowanie wyróżniają się dwie budowle: wpisana na listę UNESCO Katedra św. Jakuba uznawana za jeden z najpiękniejszych kościołów w całym kraju oraz twierdza św. Anny górująca nad miastem. Warto przystanąć w tym miejscu na chwilkę i porobić trochę fotek, gdyż od tej strony w zestawieniu z błękitem wody miasto prezentuje się tak znakomicie, jak od żadnej innej. 

Szybenik - Pomnik chorwackiego króla Piotra Krzesimira IV

Szybenik - Ulica Mięsna
Wędrówkę po Szybeniku kontynuujemy wąskimi uliczkami Starego Miasta, gdzie praktycznie na każdym kroku znajdujemy jakiś ciekawy budynek lub detal architektoniczny. Warto przejść się ulicą Mięsną, która niegdyś, jak wrocławskie Jatki, słynęła z masarni i rzeźników. Obecnie nie znajdziemy już w tym miejscu ani jednego, ale nazwa pozostała. Ulica ta wyłożona jest kamiennymi płytami, które w słońcu lśnią dając człowiekowi poczucie, jakby szedł po śliskiej, idealnie wyszlifowanej powierzchni.
Szybenik - Poidło dla czworonogów z napisem "Z miłości do psów"
Szybenik - Stare Miasto
Niewątpliwie najważniejszym zabytkiem Szybeniku, z którego dumni są wszyscy mieszkańcy jest Katedra św. Jakuba. Ten zbudowany wyłącznie z kamienia, bez użycia jakiegokolwiek innego budulca kościół ukończono w 1536 roku, po 134 latach budowy. Jego konsekracja nastąpiła natomiast w 1555 roku. Jej fasada pełna jest interesujących detali i płaskorzeźb, od których ciężko oderwać wzrok, lecz prawdziwą perłą jest kamienna kopuła wieńcząca świątynię.
 
Szybenik - Katedra św. Jakuba
Szybenik - Katedra św. Jakuba
Szybenik - Katedra św. Jakuba, Sklepienie nad chrzcielnicą
Oprócz kościoła bardzo ciekawy jest również sam Plac Republiki Chorwackiej, na którym ulokowana jest bazylika. Rozciąga się z niego ładny widok na tradycyjną zabudowę, a szczególną uwagę przykuwa tu budynek z arkadową fasadą, w którym mieści się restauracja. Jest to ratusz miejski datowany na lata 1533-1546. Niestety oryginalna konstrukcja uległa zniszczeniu podczas II Wojny Światowej, więc ten budynek jest tylko stworzoną od podstaw wierną rekonstrukcją swojego wzoru i poprzednika.

Szybenik - Plac Republiki Chorwackiej, sprzedawca proc
Poza opisanymi już zabytkami Szybenik ma do zaoferowania znacznie więcej. Praktycznie każdy budynek na Starym Mieście niesie za sobą bogatą historię. Mamy także możliwość podziwiania wielu pięknych budowli sakralnych, wśród których na pewno warto zobaczyć położony przy ul. Kralja Tomislava niewielki kościół św. Barbary z XVI wieku, będący obecnie siedzibą Muzeum Sztuki Sakralnej, czy też Kościół Najświętszej Marii Panny. W całym mieście na każdym kroku, mimo iż historycznie było ono słowiańskie, widać znaczące wpływy weneckie. Wystarczy spojrzeć na okiennice oraz kamienną fasadę budynków mieszkalnych by wiedzieć kto rządził przez długie lata na tym terenie. Dodatkowo w obrębie miasta możemy oglądać aż 4 twierdze, które miały służyć obronie przed najazdem Imperium Osmańskiego, z twierdzą św. Anny na czele.

Szybenik - Studnia miejska
Szybenik - Kościół Najświętszej Marii Panny
Szybenik - Kościół i klasztor Franciszkanów z XIV wieku
Gorąco polecam to miasto jako ciekawą propozycję spędzenia czasu podczas pobytu w Dalmacji. Osoby, które odwiedzą Szybenik na pewno się nie zawiodą i wywiozą z niego masę pozytywnych wspomnień i jeszcze więcej zdjęć. Jak będzie się miało szczęście to trafi się również na festyn, podczas którego będzie okazja popróbować miejscowych specjałów. Warto wspomnieć na koniec jeszcze o jednym fakcie, iż miasto jest rok rocznie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Dzieci, który stanowi największą imprezę kulturalną w Szybeniku.

Related Articles

0 komentarze:

Prześlij komentarz