In *Chorwacja" Brama Lądowa Brama Morska Chorwacja Dalmacja Europa Katedra św. Wawrzyńca kościół św. Barbary Loggia Pałac Cipiko Ratusz Miejski Riva Trogir Twierdza Kamerlengo wieża zegarowa

Chorwacja - Trogir >>


Kolejną propozycją związaną z wizytą w Chorwacji, której nie mogło zabraknąć na mapie naszej podróży jest Trogir. To położone w Dalmacji miasto zachowało do dziś swój średniowieczny charakter, dzięki czemu w 1997 roku wpisano je na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Samo miasto powstało w III wieku przed naszą erą, założone przez starożytnych Greków, a jego nazwę można było przetłumaczyć jako Kozia Wieś. Jednakże obecny wygląd Trogir zawdzięcza przede wszystkim Wenecjanom panującym na tych obszarach od 1420 roku.
 
Do Starego Miasta, które otoczone jest murami miejskimi oraz fosą, wchodzimy dawną, główną bramą zwaną Bramą Lądową. To przy niej niegdyś stali strażnicy decydując kto będzie mógł złożyć wizytę w Trogirze. Jest ona ozdobiona płaskorzeźbą przedstawiającą lwa św. Marka - symbol Państwa Weneckiego. Na szczycie z kolei stoi rzeźba patrona miasta  błogosławionego Jana z Trogiru mającego chronić miasto przed wszelkimi plagami i atakami.

Trogir - Brama Lądowa
Po przejściu przez Bramę Lądową nasze kroki kierujemy od razu w stronę Placu Jana Pawła II, gdzie mieści się większość najważniejszych zabytków Trogiru. Wśród nich bez porównania na pierwszym miejscu jest Katedra św. Wawrzyńca, której budowę rozpoczęto w 1213 roku na ruinach kościoła zniszczonego 90 lat wcześniej przez Saracenów. Świątynia ta jest uważana za jedną z najładniejszych w całej Chorwacji. 

Trogir - Katedra św. Wawrzyńca
Gdy spojrzy się na tą świątynię pierwszym co rzuca się w oczy jest piękny portal otaczający główne wejście, zwany od nazwiska autora portalem Radovana. Jest on pełen detali przedstawiających sceny biblijne, apostołów, a także zwierzęta. Na najbardziej zewnętrznej "warstwie" portalu po obu stronach wrót znajdują się nagie figury Adama i Ewy (tylko z listkiem figowym), które powstały w 1240 roku, wywołując swoim brakiem ubioru spore zgorszenie ówczesnych obywateli.

Trogir - Katedra św. Wawrzyńca, Portal Radovana
Trogir - Katedra św. Wawrzyńca, Portal Radovana
Po wejściu do Katedry proponuję od razu udać się do najpiękniejszej jej części czyli Kaplicy św. Ivana wybudowanej w okresie od 1461 do 1497. Spoczywają w niej zwłoki Ivana Ursiniego, który był biskupem w Trogirze. To dzieło autorstwa Nikoli Firentinaca zdobi ponad 160 rzeźb przedstawiających aniołki, świętych czy samego Boga. Wszystkie te postacie sprawiają wrażenie jakby czuwały nad marmurowym sarkofagiem znajdującym się na samym środku. Imponujące wrażenie robi zwłaszcza sklepienie kaplicy.

Trogir - Katedra św. Wawrzyńca, Kaplica św. Ivana
Trogir - Katedra św. Wawrzyńca, Kaplica św. Ivana
Kolejnym bardzo ważnym zabytkiem Trogiru jest Miejska Loggia oraz znajdująca się przy niej wieża zegarowa. Właśnie w tym miejscu niegdyś znajdował się odpowiednik pręgierza przy którym zakuwano przestępców wystawiając ich na widok publiczny. Do dzisiaj zachowały się pozostałości starych łańcuchów, którymi krępowano delikwentów. Wewnątrz wieży zegarowej, postawionej w XV wieku, utworzono coś na kształt muzeum poświęconemu ofiarom wojny na Bałkanach z lat 90 pochodzącym z tego miasta, natomiast samą konstrukcję zdobią rzeźby Chrystusa i św. Sebastiana. Loggia Miejska oprócz tego, że mieści się w niej restauracja, jest również miejscem gdzie codziennie można posłuchać występów chóru tenorów. Jest to wpisane w tradycję Trogiru, który rok rocznie staje się gospodarzem Festiwalu Tenorów. Za budynkiem Loggii stoi najstarszy kościół w mieście, który powstał jeszcze przed najazdem Saracenów. Jest to kościół św. Barbary z XI wieku.


Trogir - XV-wieczna Wieża Zegarowa
Trogir - Miejska Loggia
Trogir - Występ chóru tenorów w Loggii Miejskiej
Na Placu Jana Pawła II możemy podziwiać również inne ciekawe budowle pochodzące z XV wieku. Pierwszą z nich jest pałac Cipiko wybudowany przez najzamożniejszą ze wszystkich rodzin w Trogirze. Druga z nich to gmach Miejskiego Ratusza, który swoim wyglądem przypomina renesansowy pałac. Według zapisów historycznych budynek miał być, jak na owe czasy, bardzo okazały gdyż był symbolem politycznej i ekonomicznej siły miasta. Obecna budowla jest rekonstrukcją z 1890 roku.Trogir - Pałac Cipiko
Poza opisanymi przeze mnie miejscami warto po prostu odbyć spacer zabytkowymi, wąskimi uliczkami, które utrzymały klimat Średniowieczna. Praktycznie każdy budynek będzie nas kusił jakimś ciekawym detalem. Oczywiście nie brakuje także knajpek, cukierni, restauracji i lodziarni. Myślę, że bez problemu każdy turysta znajdzie miejsce, w którym zje obiad czy napije się dobrej kawy. Nie można też pominąć przejścia się bulwarem nadmorskim zwanym Riva, przy którym cumują jachty stanowiące atrakcyjny widok i tło do robienia fotek. Dostać się do niego możemy poprzez Bramę Morską. Z bulwaru doskonale widać zachowane pozostałości dawnych murów miejskich oraz zarysy kolejnej ważnej atrakcji w Trogirze czyli Twierdzy Kamerlengo wybudowanej w 1420 roku, wokół dawnej dziewięciobocznej wieży z XIV wieku, której przeznaczeniem miała być ochrona bazy marynarki wojennej stacjonującej w mieście. Dziś odrestaurowana, stanowi ważny punkt widokowy na Trogir.

Trogir - Nadmorski bulwar Riva
Trogir - Nadmorski bulwar Riva
Trogir - Stare Miasto
Trogir - Stare Miasto
Myślę, że Trogir jest fajną propozycją na wycieczkę dla osób przebywających w Dalmacji na wypoczynku. Miasto ma swoją średniowieczną duszę, którą mnie zaraziło całkowicie. Wiadomo, że zdjęcia nie oddają emocji, a często nawet tego jak dana rzecz wygląda, lecz ja wyjechałem z Trogiru oczarowany i z mocnym postanowieniem powrotu w to miejsce.

Related Articles

0 komentarze:

Prześlij komentarz