In *dolnośląskie* dolnośląskie Dolny Śląsk Kotlina Kłodzka Krzywa Wieża Polska Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie >>


Korzystając z pierwszego ciepłego weekendu w tym roku wybraliśmy się na krótki wypad do Ząbkowic Śląskich. Jako, że z Wrocławia to tylko troszkę ponad godzinę drogi samochodem, odwiedzenie tego dolnośląskiego miasteczka jest idealną propozycją na jednodniową, rodzinną wycieczkę. Miejscowość oferuje nam jak na swoje, w sumie nieduże rozmiary sporą ilość zabytków i atrakcji do zobaczenia oraz ciekawą i burzliwą historię. Do tego za sprawą pisarki Mary Shelley i jej napisanej w 1818 roku powieści Ząbkowice stały się znane na całym Świecie. Nie wiecie o co chodzi? Już śpieszę z tłumaczeniem. Otóż do 1945 miasto nosiło nazwę, a jakże, Frankenstein. Gdy autorka słynnej książki usłyszała o aferze związanej z grabarzami miejskimi, która rzekomo miała miejsce w 1607 roku wymyśliła postać doktora Frankenstein, twórcy potwora znanego z horrorów. Więcej o niej można przeczytać wchodząc na poniższy link http://www.frankenstein.pl/legenda.html

Naszą wizytę w Ząbkowicach Śląskich rozpoczynamy na Rynku, który stanowi doskonałe miejsce do zostawienia samochodu. Wokół głównego placu znajdziemy sporą liczbę miejsc parkingowych, które w weekendy są darmowe. Dodatkowo jest to też idealna baza wypadowa do zwiedzania reszty miasta, ponieważ łatwo i szybko dotrzemy stąd praktycznie do wszystkich najważniejszych zabytków i atrakcji.
Ząbkowice Śląskie - Ratusz
Na Rynku nie sposób nie zauważyć budynku Ratusza wybudowanego w latach 1862-1864, który zdecydowanie się wyróżnia na tle reszty budowli. Od początku w założeniu miał stać się najbardziej reprezentacyjną budowlą w całym Frankensteinie. Powstał on po wielkim pożarze, który strawił 24.04.1858 roku większość miasta, w tym poprzednią konstrukcję. Na szczęście Ząbkowice Śląskie ominęła zawierucha związana z II Wojną Światową i konstrukcja przetrwała w oryginalnej formie, która została zaprojektowana przez wrocławianina A. Langnera. Dzisiaj w Ratuszu znajduje się Urząd Stanu Cywilnego oraz biblioteka miejska.

Z Rynku udajemy się do największej atrakcji i najbardziej rozpoznawalnego symbolu miasta - Krzywej Wieży. Mimo, że nie jest to jedyny taki obiekt w Polsce (chociażby Toruń, czy Kraków mają swoją) to jednak właśnie ta, w Ząbkowicach, zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii największe odchylenie od pionu (2,14 metra) i dodajmy, że cały czas szlifuje jeszcze swój rekord. Budowlę można zwiedzać wewnątrz. Mieści się tu chociażby mała sala tortur oraz pomieszczenie, w którym na planszach rozpisano szczegółowo historię wieży. Dodatkowo wspinając się po 139 stopniach można dostać się na taras widokowy, z którego rozciąga się panorama na całe miasto i okolicę. Konstrukcja pełniła przez wieki różne funkcje ale najczęściej służyła jako wolno stojąca dzwonnica kościoła św. Anny. Przez kilkadziesiąt lat była nawet połączona z nim korytarzem, którego ślady możemy obserwować do dzisiaj.

Ząbkowice Śląskie -Krzywa Wieża
Ząbkowice Śląskie - Kościół św. Anny (widok z Krzywej Wieży)
Kolejnym ważnym punktem na mapie miasta są ruiny zamku. Miejsce to zwiedzamy z przewodnikiem. Przejście trasy zajmuje około godziny i na pewno zaspokoi miłośników starych, romantycznych scenerii. Możemy zobaczyć salę rycerską z zachowanym malowidłem orła piastowskiego nad jednym z okien, część mieszkalną z pozostałościami dawnych kominków, którymi ogrzewano cały zamek, dobrze zachowaną wieżę bramną oraz wspiąć się na jedną z dwóch bastei chroniących zamek przed najazdami. Dodajmy, że Kotlina Kłodzka była częstym świadkiem wojen i potyczek ze względu na swoje przygraniczne położenie, a więc historia nie oszczędzała również twierdzy serwując jej co jakiś czas nowe oblężenia. Najtragiczniejsza dla budowli okazała się Wojna Trzydziestoletnia, w trakcie której zamek przechodził wielokrotnie w ręce obu stron konfliktu. Ostatecznie został on wysadzony w powietrze przez Austriaków i już nigdy się nie podniósł pozostając do dzisiejszych czasów tylko ruiną w różnych okresach częściowo adaptowaną do różnych funkcji (chociażby schroniska lub muzeum).

Ząbkowice Śląskie - Ruiny Renesansowego Zamku
Mniej więcej w połowie drogi między Krzywą Wieżą, a Zamkiem, na ulicy Krzywej znajduje się czerwony budynek w którym swoją siedzibę ulokowała Izba Pamiątek Regionalnych oraz nawiązujące do słynnej powieści Laboratorium doktora Frankensteina. W zbiorach muzeum znajduje się wiele ciekawych eksponatów pochodzących z okolic Ząbkowic Śląskich w tym chociażby przedmioty gospodarstwa domowego, meble czy zdobne skrzynie. Natomiast Laboratorium, mimo że samo jest troszkę kiczowate, lecz pozwala turyście zapoznać się z miejską historią o procesie grabarzy, który posłużył Mary Shelley za inspirację do napisania swojej słynnej powieści. Warto też zapoznać się z historią samego budynku mieszczącego w swoich podwojach Izbę. Przez miejscowych nazywany on jest Dworem Rycerza Kauffunga. Datuje się go na rok 1526 i jest on uważany za najstarszy dom mieszkalny w Ząbkowicach Śląskich. Mimo, że budynek był wielokrotnie przebudowywany, a nawet odbudowywany to kryje w swoich wnętrzach jedną ciekawostkę, która nas bardzo zaskoczyła - jest to głęboka na ponad 20 metrów studnia. Legenda głosi, że kiedyś między nią a Krzywą Wieżą był poprowadzony tunel, ale nigdy nikomu nie udało się tego sprawdzić.


Ząbkowice Śląskie - Izba Pamiątek Regionalnych
Ząbkowice Śląskie - Laboratorium Frankensteina
Po przerwie na obiad, który ze względu na mały wybór, jeżeli chodzi o gastronomię, zjedliśmy w pizzerii na rynku wyruszyliśmy na dalszą eksploracje miasta. Naszym celem był park im. Sybiraków oraz pozostałości murów miejskich. Alejki parkowe oraz cala znajdująca sie w nim infrastruktura zostały w ostatnich latach wyremontowane i stanowią idealne miejsce na popołudniowy spacer z pociechami. Znajduje się tu dobrze wyposażony plac zabaw oraz spora liczba ławek, na których można przysiąść w cieniu drzew. Również teren w pobliżu murów miejskich jest zadbany a najciekawsze elementy, w tym Baszta Gołębia, zaopatrzone w odpowiednie tablice z opisem.

Ząbkowice Śląskie - Mury miejskie
Ząbkowice Śląskie - Mury miejskie
Na koniec należy wspomnieć że w Ząbkowicach poprowadzono trasę turystyczną pozwalającą poznać wszystkie najciekawsze elementy miasta. Jest ona dobrze opisana ze wskazaniem kolejnych punktów oraz kierunków i odległości pomiędzy nimi. Jej długość to 2,6 kilometra.

Informacje praktyczne:
1) Dojazd
Do Ząbkowic Śląskich najłatwiej dostać się własnym autem. Przez miasto przechodzi droga krajowa nr 8 (Wrocław-Kudowa Zdrój). Innym sposobem jest pociąg z przesiadką w Jaworzynie lub Kłodzku. Z Wrocławia kursuje również komunikacja autobusowa.
2) Gastronomia
Ogólnie w mieście nie ma zbyt wielu opcji na zjedzenie obiadu w trakcie wycieczki. Restauracje i pizzerie skupiają się głównie w ścisłym centrum. Myśmy skorzystali z oferty pizzerii Zibi mieszczącej się na Rynku i mówiąc szczerze mogę z czystym sumieniem polecić. Zarówno pizza, jak i stripsy z frytkami były smaczne. Na życzenie przygotowano dla Madzi sałatkę z pomidora i ogórka oraz frytki bez soli. Jedyna wada, jeżeli chodzi o podróż z dziećmi to brak fotelika w lokalu. Polecam również kawę mrożoną i lody serwowane we Frankenstein Eiscafe (Rynek).
3) Zwiedzanie i ceny biletów
Wszelkie informacje na temat cen biletów oraz godzin, w których można zwiedzać poszczególne obiekty znajdziecie pod tym linkiem: http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/informacje-dla-turystow/. Szczególnie polecam skorzystanie z biletu pakietowego, który kosztuje 18 złotych i obejmuje Krzywą Wieżę, Zamek, Laboratorium oraz Izbę Pamiątek. Jeżeli z niego skorzystamy to wejście do Izby Pamiątek Regionalnych mamy za darmo (oszczędzamy 4 złote). Park im Sybiraków oraz fragmenty murów miejskich zwiedzamy za darmo.

Related Articles

1 komentarze:

  1. Ciekawie napisane. Z chęcią wybiorę się do Ząbkowic z moją rodzinką.

    OdpowiedzUsuń