In archeologia Bałkany Bitola cerkiew św. Dimitra Czas na Bałkany Europa Galicica Heraklea Macedonia meczet Jeni Ohrid ruiny wieża zegarowa

Macedonia - Park Narodowy Galicica, Jezioro Prespa, Bitola >>

Galicica to pasmo górskie położone między dwoma największymi jeziorami Macedonii Ochrydzkim i Prespa, którego najwyższy szczyt Magaro wznosi się na wysokość 2254 metrów n.p.m. Są to malownicze góry, z których rozciąga się wspaniały krajobraz na oba jeziora (w niektórych miejscach jednocześnie). Na terenie tego masywu utworzono park narodowy, który był celem naszej kolejnej wycieczki.

Trasa z Ochrydy do Parku Narodowego Galicica
Na teren parku najłatwiej dojechać z Ochrydy. Wiedzie tamtędy malownicza, kręta droga, z której można podziwiać niesamowitą panoramę Jeziora Ochrydzkiego i przygranicznych terenów należących do Albanii. Park Narodowy różni się w znaczny sposób od naszych rodzimych. Próżno szukać tam rzeszy turystów rozdeptujących szlaki, próżno również samych szlaków i wytyczonych ścieżek. Jest to dziki teren, w którym można kontemplować naturę, podziwiać krajobrazy i odbywać wycieczki trekingowe... no oczywiście jak pojedzie się samemu, a nie z całą grupą. Dla osób, które chciałyby zwiedzić park radziłbym wziąć ze sobą ciepłe ciuchy. Jakby nie patrzeć jest to wysokość ponad 2000 m.n.p.m. i temperatura różni się znacznie od tej jaka panuje, chociażby w niedalekiej Ochrydzie. Należy też pamiętać o dobrych butach - wyjście w sandałach czy klapkach to nie jest dobry pomysł o czym kilka osób sromotnie się przekonało.
 
Park Narodowy Galicica
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Jezioro Prespa. Ten największy w regionie akwen wodny w znaczący sposób różni się od Jeziora Ochrydzkiego. Nie spotka się wzdłuż jego brzegów miejscowości turystycznych wieczorami tętniących życiem, czy też plaż z rozłożonymi leżakami i knajpkami, choć same plaże są i to, w odróżnieniu od Jeziora Ochrydzkiego, piaszczyste. Jest to miejsce dzikie i spokojne. Swoje lęgowiska ma tutaj wiele gatunków ptaków, w tym dziko żyjące pelikany.

Park Narodowy Galicica - Widok na Jezioro Prespa
Jezioro Prespa
Ostatni punkt jednodniowej wycieczki stanowi wizyta w Bitoli położonej mniej więcej 15 kilometrów od przejścia granicznego z Grecją. Czas dojazdu z Ochrydy wynosi około 1 godziny drogą E-65. Obecnie Bitola jest jednym z najważniejszych i największych miast Macedonii oraz sporym ośrodkiem uniwersyteckim. W mieście warto zobaczyć przede wszystkim cerkiew pod wezwaniem św. Dimitra, jedną z najpiękniejszych na całych Bałkanach. Mimo, iż jest ona z zewnątrz niezbyt okazała, to w środku posiada przepiękny ikonostas oraz zdobne wnętrza utrzymane w doskonałym stanie od czasu powstania świątyni. Taki zabieg miał na celu ominięcie prawa tureckiego (cerkiew powstała w czasach panowania na tym terenie Imperium Osmańskiego), które nie pozwalało na budowanie okazałych kościołów. Poza opisaną cerkwią warto również zobaczyć zabytkową wieżę zegarową oraz meczet Jeni - najokazalszy w Bitoli. Warto, także przejść się po Starym Mieście, w którym sprawne oko turysty na pewno wychwyci wiele ciekawych budynków oraz zakamarków.
 
Bitola - Zabytkowa wieża zegarowa
Bitola - Stare Miasto (w tle Meczet Jeni)
Na deser podczas wizyty w Bitoli zostawiamy to, co przyciąga większość turystów do tego miasta czyli ruiny starożytnej Heraklei. Było to znaczące miejsce dla starożytnych Rzymian, czego dowodem może być chociażby fakt, iż Juliusz Cezar podczas swoich wypraw wojskowych tworzył w nim miejsce zaopatrzenia armii oraz wskazywał je jako idealne miasto do osiedlania się dla weteranów wojskowych. Świetność miasta zakończyło trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 518 roku naszej ery, a które spowodowało całkowite opuszczenie Heraklei przez jej mieszkańców i przesiedlenie się w inne rejony. Obecnie ruiny stanowią jedno z największych wykopalisk w Europie i zjeżdżają się do niego archeolodzy z całego świata by uczyć się swojego fachu. O rozmiarach Heraklei może świadczyć fakt, iż według szacunków odkryto dopiero około 15% pozostałości miasta. Wstęp do całego kompleksu kosztuje około 150 dinarów, a można w nim zobaczyć między innymi amfiteatr, doskonale zachowane mozaiki oraz pozostałości posągów. Warto też wstąpić do muzeum leżącego przy wykopaliskach, w którym prezentowane są odkryte w nich przedmioty.

Bitola - Ruiny Heraklei

Related Articles

0 komentarze:

Prześlij komentarz