In *małopolskie* Bazylika Franciszkańska Bracka hejnał Kanonicza Kościół Mariacki Kościół św. Wojciecha Kraków Małopolska małopolskie okno papieskie Polska Rynek sukiennice

Kraków - Stare Miasto >>

Naszą jednodniową wyprawę do Krakowa kontynuujemy spacerem ze Wzgórza Wawelskiego ulicą Kanoniczą, która uznawana jest za najstarszą w mieście. Przy tej ulicy zamieszkiwało wiele znamienitych osobistości takich jak chociażby Mikołaj Kopernik, Jan Długosz czy Karol Wojtyła. Jest to malownicza ulica pełna ciekawych architektonicznie kamienic. Swoją nazwę ulica zawdzięcza odpowiedzialnym za opiekę nad Wzgórzem Wawelskim Kanonikom Kapituły Krakowskiej budujących tu swoje domy od XIV wieku.

Kraków - Ulica Kanonicza
Naszym celem jest ulica Franciszkańska, gdzie mieści się Pałac Biskupi ze słynnym oknem papieskim, z którego przemawiał Jan Paweł II oraz Bazylika Franciszkanów. Bazylika słynie przede wszystkim ze swojego wnętrza, w którym polichromie oraz witraże wykonał sam Stanisław Wyspiański. Poza tym znajduje się tu wierna kopia Całunu Turyńskiego oraz obrazy Mehoffera. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż krakowski zakon franciszkanów jest jedynym na terenie Polski działającym nieprzerwanie od założenia. Miało to miejsce w roku 1237 roku. Ze względu na brak profesjonalnego sprzętu niestety nie udało mi się zrobić dobrego zdjęcia wnętrza kościoła w związku z tym odsyłam na oficjalną stronę bazyliki wraz z obszerną galerią zdjęć, która znajduje się pod tym adresem: http://www.franciszkanska.pl/Kraków - Pałac Biskupi z oknem papieskim
Kraków - Bazylika franciszkańska.
Po zwiedzeniu Bazyliki Franciszkanów, znaną z piosenki Grzegorza Turnaua, ulicą Bracką udaliśmy się w kierunku Rynku. Bracka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic Krakowa, słynąca z mnogości knajp, kawiarni i restauracji. Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie w tej materii.

 
Kraków - Ulica Bracka
W końcu dotarliśmy na krakowski Rynek, czyli największy plac Europy w czasach średniowiecza. Został on wytyczony w roku 1257 w trakcie gdy odbywała się lokacja miasta. Jeszcze w XIX wieku był on głównie miejscem gdzie odbywał się handel, do dziś świadczy o tym jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków placu czyli Sukiennice. Wchodząc na Rynek od strony ulicy Brackiej po prawej stronie rzuca się w oczy niewielki, biały kościółek. Jest to kościół pod wezwaniem św. Wojciecha pochodzący mniej więcej z czasów kiedy powstawał sam plac. Po lewej stronie zaś rzuca się w oczy samotnie stojąca ceglana wieża zegarowa będąca pozostałością po miejskim ratuszu rozebranym w 1820 roku. Powodem podjęcia decyzji o rozbiórce budowli było to, że podczas demontażu przylegających do niej spichlerzy (groziły zawaleniem), uszkodzono konstrukcję samego ratusza. Cechą charakterystyczną konstrukcji jest odchylenie od pionu o pół metra, co czyni ją jedną z kilku krzywych wież w Polsce. Posiada ona bardzo dokładny zegar, spóźniający się jedynie o 1 sekundę na milion lat. 
 
Kraków - Kościół św. Wojciecha
Kraków - Krzywa wieża zegarowa
Wreszcie docieramy do wspomnianych już wcześniej Sukiennic. Ich obecny wygląd pochodzi z XIX wieku, kiedy to ze względu na konieczność gruntownego remontu wykonano przebudowę tego miejsca dodając między innymi charakterystyczne podcienia arkadowe znajdujące się od frontu budynku. Obecnie w sukiennicach swoje miejsce znaleźli handlarze wszelkiej maści pamiątkami i rękodziełem.

Kraków - Sukiennice
Kraków - Sukiennice
Wizytę na krakowskim Rynku kończymy odwiedzinami w przylegającej do niego Bazylice Mariackiej, z której co godzinę grany jest hejnał, którego melodię każdy w Polsce rozpozna. Mieści się w niej najsłynniejszy polski ołtarz autorstwa Wita Stwosza ukończony w 1489 roku. Kościół charakteryzuje się dwoma różnymi wieżami, co zgodnie z podaniem było efektem rywalizacji dwóch braci, o to który postawi wyższą. Niestety legenda kończy się tragicznie dla obu z nich, gdyż ten który wiedział że przegrywa zawody zabił nożem swojego brata, po czym dręczony wyrzutami sumienia sam popełnił samobójstwo. Nóż ten według podania znajduje się przy jednym z wejść do sukiennic.

Kraków - Kościół Mariacki
Nasz spacer po Krakowie zakończyliśmy spacerem ulicą Floriańską w stronę Bramy Floriańskiej, murów miejskich oraz Barbakanu. Brama Floriańska była przez wieki główną bramą miasta, przez którą wjeżdżali wszyscy władcy i królowie udający się do Krakowa. Pochodzi ona z przełomu XIII i XIV wieku. Jako ciekawostkę można uznać to, iż przez pół wieku do 1953 roku przejeżdżał przez nią tramwaj.
 
Kraków - Brama Floriańska
Kraków - Barbakan

Mimo bardzo intensywnego dnia byliśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż tak wiele udało nam się zobaczyć w Krakowie, w którym byłem szczerze mówiąc po raz pierwszy w życiu. Zdaję sobie sprawę z faktu, iż wiele z opisanych tutaj miejsc udało nam się tylko liznąć, gdyż na dokładne zwiedzanie tego miasta, a nawet tylko zobaczonych i opisanych tu miejsc potrzeba przynajmniej tygodnia. Na pewno zachęci nas to do dalszego poznawania tego wspaniałego miasta i do dłuższej wizyty w jego murach.

Related Articles

0 komentarze:

Prześlij komentarz