In Bałkany cerkiew św. Sawy Europa Kalemegdan Serbia ulica Kniazia Michaiła wycieczka

Serbia - Belgrad >>

Belgrad to europejska stolica, która w ostatnich latach najbardziej doświadczyła działań wojennych. Nie dość, że była polem bitwy w czasie wojny jugosłowiańskiej z lat 1991-1995, to dodatkowo przez dyktatorskie zapędy Slobodana Milosevica została ona zbombardowana przez siły NATO w roku 1999. Skutki tamtych wydarzeń widać w stolicy do dzisiaj w postaci ruin dawnych budynków rządowych, które straszą swoimi poszarpanymi od wybuchów ścianami, czekając aż ktoś kupi ten teren i wreszcie uprzątnie gruzowisko. Belgrad jest jedną z czterech stolic europejskich położonych nad Dunajem i w mojej opinii najbardziej z nich nieodkrytą i niedocenioną przez turystykę. Pod obecną nazwą miasto znane jest od IX wieku naszej ery, chociaż ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą już sprzed 7000 lat. Jako stolica funkcjonuje od 1878 roku.


Przez wiele lat tereny Serbii okupowane były przez Turków, którzy skutecznie blokowali rozwój tego regionu, a także samego Belgradu. Nie dość powiedzieć, że jeszcze w XVIII wieku miasto było jedynie skupiskiem drewnianych chat, a o brukowanych ulicach można było tylko pomarzyć. Jedynie meczety, których była niezliczona ilość wydawały się wyróżniać na tle ogólnej, aczkolwiek pozornej biedy. Przełom nastąpił po przejęciu tych ziem przez Austriaków. Wtedy to na fali "europeizacji za wszelką cenę" powstało miasto jakie znamy dzisiaj.  Niestety działo się to kosztem wszystkiego co mogło być w dzisiejszych czasach wielkim atutem Belgradu. Niszczono całe dzielnice, meczety oraz wszystkie pozostałości po sułtanacie. Nie dość powiedzieć, że po Imperium Osmańskim w stolicy pozostał tylko jeden zabytek, czyli twierdza Kalemegdan. Na jej terenie znajduje się rozległy park będący miejscem spotkań i spacerów mieszkańców stolicy. Mieści się tutaj również muzeum broni, korty tenisowe a także punkt widokowy z którego doskonale widać ujście rzeki Sawy do Dunaju oraz tereny Wojwodiny czyli autonomicznej republiki w granicach Serbii. 

Belgrad -Twierdza Kalemegdan
Belgrad -Twierdza Kalemegdan
Belgrad - Miejsce ujścia rzeki Sawy do Dunaju
O kolejnym, obowiązkowym punkcie odwiedzin w stolicy Serbii czyli cerkwi Św. Sawy, można powiedzieć, że jest odzwierciedleniem marzeń Serbów o dawnej potędze. Jedna z największych prawosławnych świątyń na świecie i największa na Bałkanach to jednak ciągle plac budowy. Ta imponująca konstrukcja powstaje w miejscu starej świątyni, która spłonęła w XVI wieku. Jej budowa finansowana jest w całości z datków wiernych. Z zewnątrz bryłę ukończono w 1985 roku, natomiast wnętrza w dalszym ciągu stanowią surową żelbetową konstrukcję, która w przyszłości ma zachwycać mozaikami i zdobieniami. Póki co imponuje ona jedynie rozmiarem i piękną kopułą.

Belgrad - Cerkiew Św. Sawy
Belgrad - Cerkiew Św. Sawy
Belgrad - Cerkiew Św. Sawy
Po intensywnym dniu zwiedzania warto wybrać się na jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta - Kniazia Michaiła. Jest to miejsce obfitujące w wiele kawiarenek i restauracji, przy których można się posilić i wypocząć chłodząc się zimnym piwkiem i słuchając muzyki na żywo. Budynki znajdujące się przy niej zostały ufundowane przez bogatych mieszczan dla Uniwersytetu Belgradzkiego, który w dużej mierze zasila swój budżet wynajmując powierzchnie znanym firmom. Znajdziemy tu między innymi muzeum Zeptera. Nie można zapomnieć również o skosztowaniu wody z miejscowego zdroju, która w upalny dzień daje doskonałe orzeźwienie.
 
Belgrad - Ulica Kniazia Michaiła
Belgrad - Ulica Kniazia Michaiła

Belgrad - Ulica Kniazia Michaiła
Belgrad
Podsumowując: Belgrad jest ciekawym miejscem na tygodniowy wyjazd. Obecnie jest on bezpiecznym miastem z wieloma ciekawymi i urokliwymi zakątkami i uliczkami, które warto zwiedzać wieczorami. Znajdzie się tu miejsce zarówno dla osób które lubią nocne imprezy (bardzo wiele klubów - szczególnie polecane są te mieszczące się na barkach wzdłuż brzegów Sawy), jak i miejsce dla tych, którzy lubią spokój i zwiedzanie. Jest on również dla Polaków stosunkowo tani, dzięki czemu za nieduże pieniądze można spróbować wielu tradycyjnych potraw serbskiej kuchni, a także zrobić spore pamiątkowe zakupy. Jest to też jedna z tych europejskich stolic, która nie jest jeszcze do końca odkryta przed turystami, więc można się pochwalić odwiedzeniem miejsca, którego wasi znajomi raczej na pewno szybko nie zobaczą.

Oficjalna strona miasta: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=220
Strona Organizacji Turystycznej w Belgradzie: http://www.tob.rs/
Twierdza Kalemegdan: http://belgrademyway.com/kalemegdan-park-and-belgrade-fortress/

Related Articles

1 komentarze:

  1. Akurat Belgrad nie był polem bitwy w latach 1991-1995, podobnie jak cała Serbia, bowiem działania nie toczyły się na terenie tego kraju.

    OdpowiedzUsuń