In Bałkany Czarny Drin Czas na Bałkany Europa Macedonia Naum Ochryda Ohrid perły ochrydzkie rejs wycieczka

Macedonia - Rejs do Św. Nauma i źródeł Czarnego Drinu >>

Przebywając z wizytą w Ochrydzie obowiązkowym punktem w planach każdego turysty powinien być rejs do miejscowości i klasztoru Św. Naum oraz źródeł rzeki Czarny Drin. Jest to całodniowa wycieczka, której koszt to w przybliżeniu około 35 Euro, a która dostarczy uczestnikom wielu fantastycznych doznań związanych z podziwianiem widoków oraz poznawaniem historii Macedonii. Zwiedzanie rozpoczyna się w porcie w Ochrydzie, gdzie wsiada się na stateczek regularnie kursujący na trasie Ochryda - Św. Naum. W trakcie trwania podróży przybija on jeszcze w kilku miejscach do brzegu, najczęściej przy większych hotelach, lub w ciekawych do zobaczenia miejscach. Na jego pokładzie jest bezpłatna toaleta oraz za dodatkową opłata można nabyć zimne napoje i piwo. Statek płynie blisko brzegu dzięki czemu można podziwiać praktycznie całe macedońskie wybrzeże Jeziora Ochrydzkiego, w tym także pasmo gór Galiczica, górujące nad tym regionem.

Jezioro Ochrydzkie
Pierwszym punktem na trasie wycieczki jest tak zwana Zatoka Kości. Odkryto w tym miejscu pozostałości osady, która w całości położona była na wodzie dzięki wbitym w dno palach. Obecnie wioska została zrekonstruowana i można ją zwiedzać, otrzymując wyobrażenie jak kiedyś wyglądała. Statek przybija do pomostu przy samej osadzie i pozostaje tam przez około pół godziny dając możliwość odbycia spaceru pomiędzy odbudowanymi chatkami.

Jezioro Ochrydzkie - Zatoka Kości
Jezioro Ochrydzkie - Zatoka Kości
Po półgodzinnej przerwie w Zatoce Kości statek rusza już w bezpośrednią podróż do monastyru Św. Nauma. W klasztorze znajduje się piękny ikonostas, freski oraz grobowiec świętego. Zgodnie z legendą przykładając ucho do nagrobka można usłyszeć odgłos bicia serca Św. Nauma. W okolicy klasztoru znajdują się również źródła rzeki Czarny Drin objęte ochroną jako ścisły rezerwat przyrody. Rejs małymi wiosłowymi łódeczkami po źródłach tej rzeki jest następnym elementem programu wycieczki. Jest to bardzo piękne i zielone miejsce, w którym słychać jedynie odgłosy przyrody. Woda w rzece jest przezroczysta dzięki czemu można w każdym jej miejscu zobaczyć dno. Na dnie rosną algi, które nadają rzece intensywnie zielony kolor.

Św. Naum
Św. Naum - Źródła Czarnego Drinu
Św. Naum - Źródła Czarnego Drinu
Ostatnim elementem wycieczki jest degustacja miejscowych produktów. Można spróbować okolicznych trunków rakiji i win, serów oraz ajwaru (pasty paprykowej). Oczywiście jak ktoś jest chętny ma okazję dokonać zakupu wyżej wymienionych. Miejsce to słynie też z wyrobu tak zwanych pereł ochrydzkich, które w rzeczywistości nie są prawdziwymi perłami tylko produktem tworzonym z łusek endemicznie żyjącej w jeziorze ryby. Mają one jednak wszelkie właściwości tradycyjnych pereł, a są od nich om wiele tańsze. Rodzina prowadząca przy monastyrze stoisko z biżuterią, z tych właśnie pereł, słynie w okolicy z najwyższego kunsztu w ich obróbce. Jest również możliwość ich zakupu.
Degustacja miejscowych produktów.
Uważam, że ta wycieczka to było bardzo dobrze wydane 35 Euro. Szczególnie duże wrażenie zrobił na mnie rejs po źródłach Czarnego Drinu. Warto skorzystać również z okazji i wziąć ze sobą trochę więcej gotówki na zakup miejscowych wyrobów i biżuterii. Ma się pewność, że jest to wyrób regionalny a nie chińska podróbka. Szczególnie polecam zakup miejscowych win oraz pasty ajwar.

Related Articles

0 komentarze:

Prześlij komentarz