In Bałkany Czas na Bałkany Europa Jan z Kaneo jezioro ochrydzkie Kliment Macedonia Naum Ochryda Ohrid Unesco

Macedonia - Ochryda >>

Ochryda to siódme pod względem wielkości miasto w Macedonii. Jest ona położona około 170 km od stolicy Skopje, nad Jeziorem Ochrydzkim u stóp masywu górskiego Galiczica. Przez mieszkańców kraju często nazywana jest perłą wśród macedońskich miast co, moim zdaniem, wcale nie jest określeniem na wyrost. Również świat docenił piękno i historię Ochrydy, która w 1980 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z jednej strony jest to kurort, w którym można spędzić wakacje zażywając kąpieli wodnych i korzystając z uroków miejscowych kawiarenek, barów i klubów nocnych. Z drugiej natomiast Ochryda może stanowić bardzo interesujące miejsce dla wszystkich podróżników z racji mnogości zabytków i wartych zobaczenia miejsc. Historia miasta sięga korzeniami starożytności, w związku z czym, można tu spotkać zarówno ruiny starożytnych budowli z czasów rzymskich, wczesnochrześcijańskie cerkwie, jak i pozostałości po wielowiekowym panowaniu na tych ziemiach Imperium Osmańskiego. Jest to również ważne miejsce dla Macedończyków z racji tego, iż tu nauczali święci Kliment i Naum uważani przez większość historyków za autorów cyrylicy. 

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć przejściem przez główny deptak w kierunku portu nad jeziorem. Jest to bardzo urokliwa ulica z wieloma kawiarenkami, sklepami, kantorami i cukierniami, wokół której skupia się większość życia towarzyskiego i turystycznego miasta. Port w Ochrydzie nie jest duży, lecz posiada swój specyficzny klimat. Można z niego wypłynąć do klasztoru Św. Nauma korzystając z regularnych kursów statkiem, czy też małymi łódeczkami wybrać się w rejs po jeziorze w kierunku najbardziej rozpoznawalnego zabytku miasta czyli Monastyru Św. Jana z Kaneo. Przy porcie znajduje się pomnik Św. Klimenta i Nauma.
Ochryda - Port

Ochryda - Główny deptak
Nasz spacer po starówce ochrydzkiej rozpoczynamy od wizyty w niewielkim muzeum poświęconym papierowi czerpanemu. Można w nim zobaczyć pierwotne techniki wytwarzania papieru, a także przekonać się, jak na zrobionej na wzór oryginału prasie Guttenberga wykonywało się w dawnych czasach kopie różnych pism. To też doskonałe miejsce na zakup oryginalnej pamiątki z Ochrydy, czyli wydrukowanego na prasie obrazka lub alfabetu cyrylicy.
Ochryda -Muzeum papieru czerpanego.
Kolejnym, ważnym punktem na trasie zwiedzania Ochrydy jest jej najstarsza część pochodząca z czasów, gdy na terenie Macedonii władało Cesarstwo Rzymskie. Mowa tu o pozostałościach starożytnego amfiteatru. Posiada on doskonałą akustykę, co skwapliwie jest wykorzystywane przy okazji wszelkiego rodzaju festiwali i koncertów organizowanych właśnie w tym miejscu. Na wielu miejscach na trybunie amfiteatru zachowały się jeszcze do dzisiejszych czasów podpisy ich właścicieli.

Ochryda - Ruiny amfiteatru.
Ochryda jest przez Macedończyków nazywana miastem cerkwi. W dawnych czasach według podań było ich 365 czyli po jednej na każdy dzień roku. Do najważniejszych i najbardziej wartych zobaczenia należą:

1) Cerkiew Św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku. Jedna z największych świątyń tego typu na Bałkanach. Co roku odbywają się w niej festiwale muzyczne. Jednym z gości był między innymi Krzysztof Penderecki. Do ciekawostek związanych z tym miejscem można dodać, iż na placu przed budynkiem żyją swobodnie żółwie, które można wziąć, jak ktoś ma odwagę, na ręce.

Ochryda - Cerkiew św. Zofii.
2) Cerkiew Św. Pantelejmona wybudowana w ostatniej dekadzie na fundamentach starej świątyni. W sąsiedztwie tego kościoła znajdują się również ruiny dawnego uniwersytetu ochrydzkiego w którym wykładali Św. Kliment i Św. Naum z zachowanymi ciekawymi mozaikami.
Ochryda - Cerkiew św. Pantelejmona.
3) Cerkiew Św. Jana z Kaneo. Jest to najpiękniej położona świątynia w mieście, a wielu uważa, że również na całych Bałkanach. Ten najbardziej rozpoznawalny zabytek Ochrydy jest jednym z najczęściej przedstawianych na pocztówkach widoków z Macedonii. Rozciąga się stąd piękna panorama na Jezioro Ochrydzkie.

Ochryda - Cerkiew św. Jana z Kaneo
Spacer po tym pięknym mieście warto zakończyć rejsem łódeczkami wypływającymi spod cerkwi Św. Jana z Kaneo do portu w Ochrydzie. Taki rejs pozwala spojrzeć na Ochrydę z dalszej perspektywy i przyjrzeć się jej panoramie od strony jeziora. 

Jezioro Ochrydzkie
Jezioro Ochrydzkie - Panorama Ochrydy
Ochryda jako miasto kryje poza pokazanymi, w tym wpisie zabytkami wiele innych. Wśród nich najważniejszym wydaje się twierdza Samuela, której niestety nie udało nam się zwiedzić, a która góruje nad całym miastem. Powstała ona w czasach największej świetności Ochrydy w schyłkowym okresie panowania na tych terenach Bułgarów, podczas rządów cara Samuela.
Ochryda - Twierdza Cara Samuela
Ochryda według mnie jest godnym polecenia miejscem spędzenia wakacji. Osoby, które zdecydują się tutaj przyjechać nie zawiodą się na pewno. Ciepła, krystalicznie czysta woda, tanie, tradycyjne jedzenie w restauracjach, mnóstwo zabytków do podziwiania, a także dobra baza wypadowa na wycieczki do Grecji czy Albanii w połączeniu z tanią bazą noclegową (już od 10 Euro za dobę) tworzą z tego miejsca raj dla turysty.

Do Ochrydy najlepiej dotrzeć autobusem z większości dużych miast w Macedonii, lecz przede wszystkim ze Skopje. Są też kursy międzynarodowe z takich miast jak Sofia, Belgrad czy Frankfurt. Miasto posiada również lotnisko im. Pawła Apostoła (położone 9 km od centrum), w którym to lądują samoloty z Amsterdamu, Zurychu, Lubljany czy też Belgradu. Rozkład lotów można znaleźć na stronie internetowej: ohd.airports.com.mk.

Oficjalna strona miasta znajduje się pod tym linkiem: http://visitohrid.org/

Related Articles

0 komentarze:

Prześlij komentarz